Kort forklart
Rullerende 12 måneder net retention (NRR) måler hvor stor andel av inntektene fra eksisterende kunder som beholdes over en periode på 12 måneder, justert for oppgraderinger, nedgraderinger og kundetap (churn). En NRR over 100 % betyr at selskapet vokser organisk fra eksisterende kunder.
Hovedpunkter
- Net retention viser hvor godt et selskap beholder og utvider inntekter fra eksisterende kunder.
- En NRR over 100 % indikerer sunn vekst og sterkt produkt-marked fit.
- Rullerende 12 måneder gir et jevnt og oppdatert bilde, i motsetning til en årlig beregning.
- Investorer bruker NRR for å vurdere kvaliteten på et SaaS-selskaps inntektsbase.
- Høy NRR kan rettferdiggjøre høyere verdsettelse, men bør ses i sammenheng med kundekonsentrasjon.
Hva er Rullerende 12 måneder net retention?
Rullerende 12 måneder net retention, ofte forkortet NRR (fra engelsk Net Revenue Retention eller Net Dollar Retention), er en nøkkelindikator for selskaper med gjentakende inntekter, spesielt innen programvare som en tjeneste (SaaS). Metrikken måler prosentandelen av inntekter fra eksisterende kunder som beholdes over en periode på tolv måneder, samtidig som den tar hensyn til oppgraderinger, nedgraderinger og kundetap (churn).
Ordet «rullerende» betyr at beregningen oppdateres kontinuerlig – for hver måned som går, legges den nyeste måneden til og den eldste måneden fjernes. Dette gir et mer dynamisk bilde enn en statisk årsberegning. For eksempel vil NRR per mars 2026 dekke perioden april 2025 til mars 2026, mens NRR per april 2026 dekker mai 2025 til april 2026.
I praksis viser net retention hvor godt et selskap klarer å vokse inntektene fra sine eksisterende kunder uten å måtte skaffe nye. En NRR på 110 % betyr at en kundebase som startet året med 100 millioner kroner i årlig gjentakende inntekt (ARR) ved utgangen av perioden har vokst til 110 millioner kroner – kun gjennom oppgraderinger og tilleggssalg, fratrukket det som er tapt gjennom churn og nedgraderinger.
Forstå Rullerende 12 måneder net retention
For å forstå NRR må man først kjenne til begrepet årlig gjentakende inntekt (ARR). ARR er den normaliserte årlige inntekten fra abonnementer og gjentakende tjenester. Net retention sammenligner ARR fra eksisterende kunder ved slutten av en periode med ARR ved starten, men kun for den samme gruppen kunder (kohorten). Nye kunder som er tegnet i løpet av perioden, holdes utenfor.
Metrikken består av tre komponenter: oppgraderinger (expansion), nedgraderinger (contraction) og churn. Oppgraderinger kan komme fra kunder som øker antall brukere, kjøper tilleggsmoduler eller bytter til dyrere abonnement. Nedgraderinger er det motsatte. Churn er når en kunde sier opp abonnementet helt.
NRR gir et mer nyansert bilde enn brutto retention (som kun ser på churn). Et selskap kan ha høy brutto retention (lite churn), men lav NRR hvis få kunder oppgraderer og mange nedgraderer. Omvendt kan et selskap med moderat churn likevel ha høy NRR dersom oppgraderingene mer enn kompenserer for tapene. For investorer er NRR derfor en viktig indikator på produktets verdi og kundenes vilje til å øke forbruket over tid.
Hvordan fungerer Rullerende 12 måneder net retention?
Beregningen av rullerende 12 måneder net retention følger en enkel formel, men krever nøyaktig data om inntektsendringer per kunde. Formelen er:
NRR = (ARR_start - ARR_churn - ARR_nedgradering + ARR_oppgradering) / ARR_start × 100 %
Her er ARR_start den samlede årlige gjentakende inntekten fra alle eksisterende kunder ved begynnelsen av 12-månedersperioden. ARR_churn er inntekten tapt fra kunder som har sagt opp i løpet av perioden. ARR_nedgradering er reduksjon i inntekt fra kunder som har flyttet til billigere abonnement. ARR_oppgradering er økning i inntekt fra kunder som har oppgradert.
Det er viktig å merke seg at nye kunder ikke inngår i beregningen. Dette gjør NRR til et rent mål på verdien av den eksisterende kundebasen. For å få et rullerende perspektiv gjøres denne beregningen hver måned for de siste 12 månedene. Resultatet er en glidende gjennomsnittsverdi som jevner ut sesongvariasjoner og gir et mer stabilt bilde over tid.
Mange SaaS-selskaper rapporterer NRR kvartalsvis eller årlig. I Norge er det vanlig at børsnoterte teknologiselskaper som Kahoot! og Otovo (før det ble kjøpt opp) har oppgitt NRR i sine rapporter. For private selskaper som Visma eller 24SevenOffice er NRR også en sentral intern styringsparameter.
Historisk bakgrunn
Begrepet net retention oppsto i den amerikanske SaaS-bransjen på 2010-tallet, i takt med at abonnementsmodeller ble dominerende. Tidligere fokuserte investorer på enkle churn-rater, men etter hvert innså man at churn alene ikke fanget opp verdien av kundeutvidelse. Selskaper som Salesforce og Adobe viste at eksisterende kunder ofte kjøper mer over tid, noe som gjorde NRR til en viktigere metrikk.
På norsk har begrepet blitt tatt i bruk de siste fem–ti årene, særlig i forbindelse med analyse av teknologiaksjer på Oslo Børs og Euronext Growth. Rapporter fra analyseselskaper som Pareto Securities og ABG Sundal Collier inkluderer ofte NRR i sine selskapsomtaler. Rullerende 12 måneder ble standard fordi det gir et mer oppdatert bilde enn en statisk årsberegning, spesielt i hurtigvoksende selskaper.
I dag er NRR en av de mest ettertraktede metrikkene blant venturekapitalister og børsinvestorer. Et selskap med NRR over 120 % anses som eksepsjonelt sterkt, mens NRR under 80 % kan være et faresignal. For norske investorer har metrikken blitt særlig relevant etter at flere SaaS-selskaper har blitt børsnotert, for eksempel Kahoot! (som hadde NRR på over 130 % i sine beste år) og Crayon.
Praktisk eksempel
La oss ta et fiktivt norsk SaaS-selskap, «NorskSky», som leverer skylagring til bedrifter. Ved inngangen til 2025 har selskapet 200 kunder med en samlet ARR på 20 000 000 NOK. I løpet av 2025 skjer følgende:
- 10 kunder sier opp, med samlet ARR på 1 200 000 NOK (churn).
- 15 kunder nedgraderer til billigere planer, noe som reduserer ARR med 800 000 NOK.
- 25 kunder oppgraderer til dyrere planer eller kjøper tilleggstjenester, noe som øker ARR med 2 500 000 NOK.
Tabellen under viser en forenklet månedlig utvikling for NorskSky gjennom 2025 (alle tall i NOK):
| Måned | ARR start (eksisterende) | Churn | Nedgradering | Oppgradering | ARR slutt | NRR (rullerende 12 mnd) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Jan | 20 000 000 | 100 000 | 50 000 | 200 000 | 20 050 000 | 100,3 % |
| Feb | 20 050 000 | 90 000 | 40 000 | 180 000 | 20 100 000 | 100,5 % |
| Mar | 20 100 000 | 110 000 | 60 000 | 220 000 | 20 150 000 | 100,7 % |
| ... | ... | ... | ... | ... | ... | ... |
| Des | 20 400 000 | 100 000 | 70 000 | 270 000 | 20 500 000 | 102,5 % |
Fordeler og ulemper
Fordelene med å bruke rullerende 12 måneder net retention er flere. For det første gir metrikken et presist bilde av kundelojalitet og produktets evne til å skape merverdi over tid. En høy NRR (over 100 %) er ofte et tegn på god produkt-marked fit og sterke kunderelasjoner. For det andre er NRR en ledende indikator på fremtidig inntektsvekst – selskaper med høy NRR kan vokse raskere uten å måtte investere like mye i nykundeverving.
Ulempene er knyttet til tolkning og datakvalitet. NRR kan være misvisende hvis selskapet har få, store kunder. For eksempel kan én enkeltkunde som oppgraderer kraftig, dra opp NRR til over 120 %, selv om resten av kundebasen er i ferd med å forvitre. Derfor bør NRR alltid ses i sammenheng med kundekonsentrasjon og brutto retention.
En annen ulempe er at NRR ikke fanger opp endringer i kundetilfredshet eller risiko for fremtidig churn. Et selskap kan ha høy NRR i en periode, men likevel tape markedsandeler hvis konkurrentene tiltrekker seg nye kunder raskere. Metrikken bør derfor suppleres med andre nøkkeltall som kundescore (NPS), gjennomsnittlig inntekt per kunde (ARPU) og kundeverdi (LTV).
Vanlige misforståelser
En utbredt misforståelse er at NRR over 100 % alltid er positivt. Det stemmer i de fleste tilfeller, men som nevnt kan høye tall skyldes noen få store kunder. Hvis disse kundene står for en uforholdsmessig stor andel av inntektene, er selskapet sårbart. En annen misforståelse er at NRR er det samme som brutto retention. Brutto retention måler kun hvor mange kunder eller hvor mye inntekt som beholdes fra churn – den ignorerer oppgraderinger og nedgraderinger. Net retention er et mer komplett mål.
Noen investorer tror også at NRR er statisk og ikke påvirkes av sesongvariasjoner. Rullerende 12 måneder demper sesongeffekter, men dersom selskapet har store kontrakter som fornyes på bestemte tidspunkter, kan NRR likevel svinge. Det er også en vanlig feil å sammenligne NRR på tvers av bransjer uten å ta hensyn til forretningsmodell. For eksempel har et selskap med månedsabonnementer ofte lavere NRR enn et med årskontrakter, fordi churn-raten er høyere.
Til slutt forveksler mange NRR med «net promoter score» (NPS) fordi begge begynner med «net». NPS måler kundelojalitet gjennom spørreundersøkelser, mens NRR er en ren inntektsmetrikk. De henger sammen, men er ikke utbyttbare.
Oppsummering
Rullerende 12 måneder net retention er en av de viktigste metrikkene for å vurdere helsen til et selskap med gjentakende inntekter. Den viser hvor mye av inntektsbasen som beholdes og vokser organisk, uten hjelp fra nye kunder. For investorer i aksjer og børsnoterte SaaS-selskaper er NRR et sentralt verktøy for å skille mellom selskaper med bærekraftig vekst og de som kun vokser gjennom stadig større salgsinnsats.
I Norge har metrikken blitt stadig mer utbredt, spesielt i forbindelse med analyser av teknologiselskaper på Oslo Børs. Et selskap som over tid opprettholder en NRR over 110 % signaliserer sterke kunderelasjoner og et produkt som kundene opplever økende verdi av. Omvendt bør en NRR under 90 % få investorer til å stille spørsmål ved produktets konkurransekraft.
Husk at NRR alltid må sees i sammenheng med andre nøkkeltall, som brutto retention, kundekonsentrasjon og vekst i nye kunder. Brukt riktig gir rullerende 12 måneder net retention et uvurderlig innblikk i selskapets fremtidige inntektspotensial.
Formel
Eksempel på Rullerende 12 måneder net retention
Et norsk SaaS-selskap starter året med 20 000 000 NOK i ARR. I løpet av året mister de 1 200 000 NOK gjennom churn, 800 000 NOK gjennom nedgraderinger, men får 2 500 000 NOK i oppgraderinger. Netto endring: +500 000 NOK. NRR = 20 500 000 / 20 000 000 = 102,5 %.
Grafer og nøkkelfakta
Sammenheng mellom NRR og årlig inntektsvekst fra eksisterende kunder
Vis data
| Årlig vekst fra eksisterende kunder (%) | |
|---|---|
| 80 % | -20 |
| 90 % | -10 |
| 100 % | 0 |
| 110 % | 10 |
| 120 % | 20 |
| 130 % | 30 |
FAQ
Hva er forskjellen mellom net retention og brutto retention?
Brutto retention måler kun hvor mye inntekt som beholdes fra eksisterende kunder etter at churn er trukket fra. Net retention tar i tillegg hensyn til oppgraderinger og nedgraderinger. Net retention gir derfor et mer fullstendig bilde av den organiske inntektsutviklingen.
Hvorfor bruker man rullerende 12 måneder i stedet for en årlig beregning?
En rullerende 12-måneders beregning oppdateres hver måned og jevner ut sesongvariasjoner. Det gir et mer stabilt og tidsriktig bilde enn en statisk årsberegning, som kun viser utviklingen fra ett bestemt tidspunkt til et annet.
Kan net retention være over 100 %?
Ja, det er fullt mulig. En NRR over 100 % betyr at inntektene fra eksisterende kunder vokser – for eksempel fordi kunder oppgraderer til dyrere abonnement eller kjøper flere tjenester. Dette er et sterkt signal om produkt-marked fit.
Hvordan påvirker kundekonsentrasjon net retention?
Hvis noen få store kunder står for en stor del av inntektene, kan én enkelt oppgradering eller nedgradering få NRR til å svinge kraftig. Derfor bør NRR alltid vurderes sammen med kundekonsentrasjon for å unngå misvisende konklusjoner.
Engelske aliaser: Net Revenue Retention (NRR), Net Dollar Retention (NDR). Metrikken er mest utbredt i SaaS-bransjen, men kan også brukes for andre abonnementsbaserte forretningsmodeller.
Kommentarer
Tips: Forslag til forbedringer kan automatisk oppdatere artikkelen (kun svar på hovedtråd).
Ingen kommentarer ennå.