Kort forklart
En remaining performance obligation benchmark er en sammenligning av et selskaps ubetalte kontraktsforpliktelser (RPO) med andre selskaper eller bransjenormer for å vurdere fremtidig inntektsvekst og kontraktskvalitet.
Hovedpunkter
- RPO benchmark måler et selskaps fremtidige inntektsforpliktelser relativt til konkurrenter eller bransjesnitt.
- Høy RPO-vekst indikerer sterk salgsmomentum, men må ses i sammenheng med kontraktslengde og kundekonsentrasjon.
- Current RPO (cRPO) gir innsikt i inntekter som forfaller innen 12 måneder og er ofte mer relevant for kortsiktig analyse.
- Benchmarking av RPO hjelper investorer å skille mellom organisk vekst og engangseffekter som lange kontrakter.
- Teknologigiganter som Oracle og ServiceNow rapporterer RPO kvartalsvis, noe som gir gode sammenligningsgrunnlag.
- RPO alene er ikke en fasit; kombiner med andre nøkkeltall som ARR, churn rate og kundetilfredshet.
Hva er remaining performance obligation benchmark?
Remaining performance obligation (RPO) er et regnskapsbegrep som viser verdien av kontraktsforpliktelser et selskap har påtatt seg, men ennå ikke har levert tjenester for eller fakturert. I praksis forteller RPO hvor mye fremtidig inntekt som allerede er sikret gjennom signerte avtaler. En benchmark av RPO betyr at du sammenligner dette tallet – og veksten i det – med andre selskaper i samme bransje eller med et bransjegjennomsnitt. Målet er å vurdere om selskapet presterer bedre eller dårligere enn konkurrentene når det gjelder å sikre fremtidige inntekter.
For investorer i SaaS- og abonnementsbaserte selskaper er RPO benchmark blitt et stadig viktigere verktøy. I motsetning til tradisjonelle nøkkeltall som resultat per aksje eller omsetningsvekst, gir RPO et fremadskuende bilde. Det viser ikke bare hva som allerede er opptjent, men hva som kommer. En benchmark lar deg se om selskapets RPO-vekst er høyere eller lavere enn sammenlignbare aktører, og dermed om salgsorganisasjonen er mer eller mindre effektiv.
En typisk RPO benchmark kan være å sammenligne årlig vekst i total RPO eller current RPO (cRPO) på tvers av selskaper. For eksempel kan du se at ServiceNow hadde en RPO-vekst på 25 prosent i første kvartal 2026, mens Oracle hadde en vekst på 41 prosent i sitt tredje kvartal. Slike tall gir et øyeblikksbilde av momentum. Likevel må du justere for forskjeller i kontraktslengde og forretningsmodell – en benchmark uten kontekst kan være misvisende.
Forstå remaining performance obligation benchmark
For å forstå RPO benchmark må du først skille mellom total RPO og current RPO (cRPO). Total RPO omfatter alle fremtidige inntekter fra eksisterende kontrakter, uavhengig av når de forventes innbetalt. cRPO er den delen som forventes innbetalt innen de neste tolv månedene. cRPO er ofte mer relevant for investorer som ønsker å vurdere kortsiktig inntektsvekst, fordi den fjerner støy fra svært lange kontrakter.
Når du benchmarker RPO, ser du gjerne på vekstrater i prosent. En høy vekst i total RPO kan skyldes at selskapet har inngått noen få, svært store og lange kontrakter. Det kan være positivt fordi det gir langsiktig forutsigbarhet, men det kan også skjule svakere salg av kortere, gjentakende abonnementer. Derfor sammenligner mange analytikere cRPO-vekst som et mer rent mål på underliggende salgsmomentum.
En annen dimensjon ved benchmark er RPO i forhold til selskapets markedsverdi eller omsetning. For eksempel kan du beregne RPO / siste tolv måneders omsetning for å se hvor mange års inntekter som allerede er sikret. Dette forholdstallet varierer mye mellom bransjer. Et modent SaaS-selskap med korte kontrakter (månedlige eller årlige) vil ha et lavere forholdstall enn et selskap som selger flerårige avtaler. Benchmarking mot riktig peer group er derfor avgjørende.
Hvordan fungerer remaining performance obligation benchmark?
Praktisk sett fungerer RPO benchmark ved at du samler inn RPO-tall fra kvartalsrapporter for en gruppe sammenlignbare selskaper. Deretter beregner du vekstrater og eventuelle forholdstall, og sammenligner dem. Mange finansielle datatjenester som Bloomberg, FactSet og S&P Capital IQ tilbyr ferdig beregnede RPO-tall for børsnoterte selskaper. For norske investorer kan det være mer krevende, fordi færre norske selskaper rapporterer RPO eksplisitt – men de som følger IFRS 15, gjør det.
For å illustrere, la oss se på to store teknologiselskaper: Oracle og ServiceNow. I tabellen under sammenligner vi deres RPO-tall fra nyeste rapporterte kvartal.
| Selskap | Total RPO (milliarder) | cRPO (milliarder) | Total RPO-vekst (år/år) | cRPO-vekst (år/år) |
|---|---|---|---|---|
| Oracle | $138 | Ikke oppgitt | 41 % | Ikke oppgitt |
| ServiceNow | $27,7 | $12,64 | 25 % | 22,5 % |
Tabellen viser at Oracle har en langt høyere total RPO-vekst enn ServiceNow, men Oracle inngår ofte større, flerårige kontrakter innen cloud-infrastruktur. ServiceNow, derimot, har en mer balansert vekst i cRPO, noe som indikerer jevn inntektsstrøm fra kortere abonnementer. En benchmarkanalyse vil vurdere hvilken profil som passer best med selskapets strategi og investorens tidshorisont.
En annen vanlig metode er å se på RPO i forhold til omsetning. For Oracle var omsetningen siste kvartal ca. $14,3 milliarder, mens RPO var $138 milliarder – et forhold på nesten 10x. For ServiceNow var omsetningen siste kvartal ca. $3,8 milliarder og RPO $27,7 milliarder – et forhold på omtrent 7,3x. Dette indikerer at Oracle har en høyere andel flerårige kontrakter, noe som gir større synlighet, men også større risiko for kanselleringer over tid.
Historisk bakgrunn
Begrepet remaining performance obligation ble formalisert med innføringen av IFRS 15 og ASC 606 i 2018. Før dette brukte selskaper ulike definisjoner av ordrereserve (backlog), noe som gjorde sammenligninger vanskelig. IFRS 15 standardiserte hvordan inntekter fra kontrakter med kunder skal innregnes, og påla selskaper å opplyse om gjenstående forpliktelser. Dette ga investorer et mer konsistent verktøy for å vurdere fremtidig inntjening.
I SaaS-bransjen ble RPO raskt et nøkkeltall fordi abonnementsmodellen innebærer at inntekter fordeles over kontraktsperioden. Selskaper som Salesforce, Adobe og senere ServiceNow og Oracle begynte å rapportere RPO kvartalsvis. Analytikere utviklet benchmarks for å sammenligne veksten på tvers av selskaper, og dermed oppsto konseptet RPO benchmark.
I Norge har RPO-benchmarking ennå ikke fått like stort fotfeste, men det er økende interesse ettersom flere norske teknologiselskaper vokser og børsnoteres. Selskaper som Visma, Kahoot! og Nordic Semiconductor rapporterer i varierende grad fremtidige kontraktsforpliktelser. For norske investorer kan det være nyttig å følge med på internasjonale benchmarks for å forstå hvilket nivå som er normalt for vekstselskaper.
Praktisk eksempel
La oss ta et tenkt norsk SaaS-selskap, NorskSaaS AS, som tilbyr HR-programvare. Selskapet har en årlig omsetning på 200 millioner NOK og en total RPO på 600 millioner NOK. Veksten i RPO fra forrige kvartal var 15 prosent. For å benchmarke dette, sammenligner du med en gruppe sammenlignbare europeiske SaaS-selskaper. Du finner at gjennomsnittlig RPO-vekst for peer group er 20 prosent. Da indikerer NorskSaaS at de vokser saktere enn konkurrentene i å sikre nye kontrakter.
Du graver videre og ser at cRPO utgjør 400 millioner NOK, og cRPO-veksten er 18 prosent. Peer group har cRPO-vekst på 22 prosent. Forskjellen er mindre, men fortsatt svakere. Dette kan være et signal om at NorskSaaS har inngått noen få store, lange kontrakter som øker total RPO, men at det underliggende salget av kortere abonnementer ikke holder følge med bransjen.
En graf over RPO-utviklingen de siste fire kvartalene ville vist en jevn stigning, men med avtagende veksttakt. Sammenlignet med peer group, som viser en brattere kurve, blir det tydelig at NorskSaaS taper markedsandeler. En slik benchmarkanalyse kan hjelpe investorer å identifisere problemer før de slår ut i lavere omsetningsvekst.
| Kvartal | NorskSaaS total RPO (MNOK) | NorskSaaS cRPO (MNOK) | Peer group gjennomsnittlig RPO-vekst |
|---|---|---|---|
| Q1 2025 | 500 | 340 | 18 % |
| Q2 2025 | 520 | 360 | 19 % |
| Q3 2025 | 560 | 380 | 20 % |
| Q4 2025 | 600 | 400 | 20 % |
Fordeler og ulemper
Fordelene med RPO benchmark er flere. For det første gir det et fremadskuende perspektiv som tradisjonelle resultatmål ikke fanger opp. Du kan se om et selskap bygger opp en solid ordrebok før inntektene faktisk materialiserer seg. For det andre gjør standardiseringen under IFRS 15 sammenligninger mer pålitelige enn tidligere ordrereservetall. For det tredje kan RPO benchmark avdekke forskjeller i kontraktsstruktur og salgseffektivitet på tvers av selskaper.
Ulempene er også viktige å kjenne til. RPO kan være påvirket av kontraktslengde – to selskaper med samme årlige kontraktsverdi vil ha svært forskjellig RPO hvis det ene selger treårskontrakter og det andre månedsavtaler. Benchmarking uten å justere for dette kan gi et skjevt bilde. Videre rapporterer ikke alle selskaper RPO like detaljert; noen oppgir kun total RPO, andre også cRPO. Dette begrenser sammenligningsmulighetene.
En annen ulempe er at RPO inkluderer forpliktelser som kan bli kansellert eller modifisert. Spesielt i usikre økonomiske tider kan kunder si opp kontrakter før tjenestene er levert. Derfor bør RPO benchmark alltid suppleres med informasjon om churn rate og kundekonsentrasjon. For norske investorer er det også en utfordring at få norske selskaper rapporterer RPO, slik at benchmark ofte må baseres på internasjonale selskaper.
Vanlige misforståelser
En vanlig misforståelse er at RPO er det samme som ordrereserve (backlog). Før IFRS 15 ble backlog ofte definert forskjellig fra selskap til selskap. RPO er en mer standardisert størrelse, men det er fortsatt forskjeller i hvordan selskaper beregner den. For eksempel inkluderer noen selskaper forventede fornyelser i RPO, mens andre bare tar med signerte kontrakter. Dette kan påvirke benchmarkresultater.
En annen misforståelse er at høy RPO alltid er bra. Høy RPO kan skyldes at selskapet har inngått svært lange kontrakter med rabatterte priser, noe som kan gi lavere margin over tid. Eller det kan være et tegn på at selskapet har en stor andel av inntektene bundet opp i få kunder, noe som øker risikoen. En benchmark bør derfor også vurdere kvaliteten på RPO, ikke bare størrelsen.
Mange investorer tror også at cRPO er det samme som årlig gjentakende inntekt (ARR). cRPO er den delen av RPO som forfaller innen tolv måneder, men den inkluderer både gjentakende og ikke-gjentakende elementer. ARR er et mål på normalisert årlig abonnementsinntekt. De to størrelsene kan avvike betydelig, spesielt hvis selskapet har mye engangssalg eller variabel prising. Derfor bør du ikke erstatte ARR med cRPO i analysen.
Oppsummering
Remaining performance obligation benchmark er et nyttig verktøy for investorer som ønsker å vurdere fremtidig inntektsvekst i SaaS- og abonnementsbaserte selskaper. Ved å sammenligne RPO-vekst, cRPO-vekst og forholdstall som RPO/omsetning med en relevant peer group, kan du få innsikt i selskapets salgsmomentum og kontraktskvalitet. Det er imidlertid viktig å forstå begrensningene – RPO påvirkes av kontraktslengde, rapporteringspraksis og kanselleringsrisiko.
For norske investorer kan RPO benchmark være spesielt nyttig når du vurderer teknologiselskaper som er i vekstfasen. Selv om få norske selskaper rapporterer RPO i dag, vil flere sannsynligvis gjøre det etter hvert som de blir større og mer internasjonale. Inntil da kan du bruke internasjonale benchmarks som referanse.
Husk at RPO benchmark aldri bør stå alene. Kombiner det med andre nøkkeltall som ARR-vekst, churn rate, kundetilfredshet og marginutvikling for å få et helhetlig bilde. Med riktig kontekst kan RPO benchmark være en av de mest verdifulle indikatorene for å forstå et vekstselskaps fremtidsutsikter.
Eksempel på remaining performance obligation benchmark
Eksempel på benchmark: Selskap A har total RPO på 1 milliard NOK og cRPO på 600 millioner NOK med 20 % vekst. Sammenlignet med bransjesnittet på 25 % vekst, indikerer dette at selskapet vokser saktere i å sikre kortsiktige kontrakter.
Grafer og nøkkelfakta
Utvikling i NorskSaaS total RPO og cRPO (MNOK)
Vis data
| Total RPO | cRPO | |
|---|---|---|
| Q1 2025 | 500 | 340 |
| Q2 2025 | 520 | 360 |
| Q3 2025 | 560 | 380 |
| Q4 2025 | 600 | 400 |
FAQ
Hva er forskjellen mellom RPO og cRPO?
Total RPO omfatter alle fremtidige inntekter fra eksisterende kontrakter, uavhengig av tidshorisont. cRPO er den delen av RPO som forventes å bli inntektsført innen de neste tolv månedene. cRPO gir et mer kortsiktig bilde av inntektsmomentum.
Hvordan finner jeg RPO-tall for et selskap?
RPO rapporteres i kvartalsrapporter og årsrapporter, vanligvis i notene til regnskapet under 'kontraktsforpliktelser' eller 'remaining performance obligations'. For børsnoterte selskaper i USA er dette standard under ASC 606. I Norge følger selskaper IFRS 15, men mange småselskaper oppgir ikke RPO.
Er høy RPO alltid positivt for en aksje?
Ikke nødvendigvis. Høy RPO kan skyldes lange kontrakter med lav margin eller høy kundekonsentrasjon. Det kan også være et resultat av aggressive salgsbetingelser. Du bør alltid vurdere kvaliteten på RPO, for eksempel ved å se på kontraktslengde, kundespredning og historisk churn.
Kan jeg bruke RPO benchmark på norske selskaper?
Ja, men det er begrenset utvalg. Store norske teknologiselskaper som Visma og Kahoot! rapporterer noe informasjon om fremtidige kontraktsforpliktelser. For mindre selskaper må du ofte basere deg på ledelsens kommentarer eller estimater. Internasjonale benchmarks kan likevel være nyttige som referanse.
Kilder
- https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/oracle-poised-oci-breakout-ai-193200677.html
- https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/servicenow-fallen-45-wall-street-144530808.html
- https://ca.finance.yahoo.com/news/servicenow-reports-first-quarter-2026-201000852.html
- https://finance.yahoo.com/markets/stocks/articles/number-puts-oracle-stock-test-150434138.html
- https://finance.yahoo.com/news/30-billion-reason-buy-oracle-113002015.html
Artikkelen bruker eksempler fra Oracle og ServiceNow hentet fra offentlige kvartalsrapporter og analyseartikler. Tallene er oppgitt i USD, men kan omregnes til NOK for norske investorer. Begrepet brukes oftest på engelsk i norsk finanssammenheng.
Kommentarer
Tips: Forslag til forbedringer kan automatisk oppdatere artikkelen (kun svar på hovedtråd).
Ingen kommentarer ennå.