Kort forklart
MRR (Monthly Recurring Revenue) er en metrikk som måler den forutsigbare, månedlige inntekten fra abonnements- og gjentakende betalingsmodeller. Den brukes ofte for å vurdere vekst og stabilitet i SaaS-selskaper og andre virksomheter med løpende kontrakter.
Hovedpunkter
- MRR viser hvor mye en bedrift kan forvente i månedlige inntekter fra eksisterende kunder, justert for oppgraderinger, nedgraderinger og frafall.
- Metrikken er spesielt viktig for investorer i tech- og SaaS-aksjer fordi den gir et bilde av fremtidig kontantstrøm og vekstpotensial.
- MRR skiller seg fra ordinær omsetning ved at den ekskluderer engangsinntekter og ikke-gjentakende betalinger.
- En positiv MRR-vekst indikerer sunn kundetilstrømning og lojalitet, mens fallende MRR kan signalisere churn eller prispress.
- MRR kan segmenteres i New MRR, Expansion MRR, Churned MRR og Contraction MRR for å forstå drivere bak veksten.
- Sammen med metrikker som Churn rate og LTV gir MRR et helhetlig bilde av en abonnementsbedrifts helse.
Hva er MRR?
MRR står for Monthly Recurring Revenue, eller månedlig gjentakende inntekt på norsk. Det er en nøkkelindikator som måler den forutsigbare inntekten en bedrift kan forvente å motta hver måned fra kunder som har aktive abonnement eller løpende kontrakter. MRR er mest utbredt i SaaS-bransjen (Software as a Service), men brukes også i alt fra strømmetjenester til medlemsklubber og forsikringsselskaper.
For investorer er MRR en av de viktigste metrikkene fordi den fjerner støyen fra engangssalg og sesongvariasjoner. Den viser den underliggende, gjentakende inntektsstrømmen som er avgjørende for å vurdere selskapets evne til å vokse og opprettholde lønnsomhet. I motsetning til tradisjonelle regnskapstall kan MRR oppdateres ukentlig eller til og med daglig, noe som gir et mer dynamisk bilde av utviklingen.
MRR er ikke et offisielt regnskapskrav, men et operasjonelt måltall som ofte presenteres i kvartalsrapporter fra børsnoterte tech-selskaper. For eksempel oppgir norske Visma sine abonnementsinntekter som en sentral del av resultatfremstillingen, selv om de ikke alltid kaller det MRR direkte. Metrikken er også sentral i verdsettelsesmodeller som EV/MRR eller Price/Sales justert for gjentakende inntekter.
Forstå MRR
For å forstå MRR må vi først skille mellom gjentakende og ikke-gjentakende inntekter. En kunde som betaler 500 kroner per måned for et programvareabonnement bidrar med 500 kroner i MRR. Hvis samme kunde også kjøper en engangstjeneste for 10 000 kroner, skal denne ikke inkluderes i MRR fordi den ikke er gjentakende.
MRR kan brytes ned i flere komponenter. New MRR er inntekt fra nye kunder. Expansion MRR kommer fra eksisterende kunder som oppgraderer eller kjøper tilleggsprodukter. Churned MRR er inntekten som forsvinner når kunder sier opp abonnementet. Contraction MRR oppstår når kunder nedgraderer til en billigere plan. Netto ny MRR er summen av disse: (New MRR + Expansion MRR) – (Churned MRR + Contraction MRR).
En annen viktig distinksjon er at MRR forutsetter at alle abonnementer har samme lengde og at betalingene skjer månedlig. Hvis et selskap har årsabonnementer, kan man konvertere disse til en månedlig ekvivalent (f.eks. 12 000 kroner per år = 1 000 kroner per måned i MRR). Dette kalles Annual Recurring Revenue (ARR) og er rett og slett MRR multiplisert med 12. For investorer er ARR ofte mer relevant for langsiktig planlegging, mens MRR gir et mer detaljert bilde av kortsiktige trender.
Hvordan fungerer MRR?
MRR fungerer som et termometer for en abonnementsbedrifts helse. Ved å følge MRR over tid kan ledelsen og investorer se om selskapet vokser, stagnerer eller krymper. En jevn økning i MRR indikerer at selskapet tiltrekker seg nye kunder raskere enn det mister eksisterende, og at eksisterende kunder i snitt betaler mer.
Beregningen av MRR er i utgangspunktet enkel: Summer den månedlige betalingen fra alle aktive kunder. Men i praksis må man justere for prøveperioder, rabatter, kuponger og betalingsforsinkelser. De fleste selskaper bruker derfor en «normalisert» MRR som forutsetter at alle kunder betaler full pris og at alle abonnementer er aktive.
En typisk MRR-rapport kan se slik ut:
| Måned | Antall kunder | Gj.snitt inntekt per kunde (NOK) | MRR (NOK) |
|---|---|---|---|
| Januar | 800 | 450 | 360 000 |
| Februar | 850 | 460 | 391 000 |
| Mars | 900 | 470 | 423 000 |
For børsnoterte selskaper som leverer kvartalsrapporter, er MRR-vekst ofte en av de mest ettertraktede indikatorene. Analytikere sammenligner MRR-vekst med konkurrenter og bransjegjennomsnitt for å avgjøre om selskapet vinner markedsandeler.
Historisk bakgrunn
MRR som begrep ble først utbredt i kjølvannet av SaaS-revolusjonen på begynnelsen av 2000-tallet. Før denne perioden solgte de fleste programvareselskaper lisenser som engangsinntekter, ofte med store oppgraderingssykluser hvert 2.–3. år. Inntektene var derfor svært volatile og vanskelige å forutsi.
Salesforce, lansert i 1999, var en pioner innen abonnementsbasert programvare. Selskapet begynte å rapportere MRR og ARR for å vise investorer at modellen ga forutsigbare og voksende inntekter. Etter hvert som flere selskaper som Adobe, Microsoft og Netflix gikk over til abonnementsmodeller, ble MRR standarden for å måle ytelse.
I Norge har overgangen til abonnementsmodeller akselerert de siste ti årene. Visma, som startet som et tradisjonelt programvarehus, har i dag en stor andel av inntektene fra SaaS-abonnement. Selskaper som No Isolation (kommunikasjonsverktøy) og Fjordkraft (strømavtaler med månedlig betaling) bruker også MRR-lignende metrikker internt. For investorer i Oslo Børs har MRR blitt stadig viktigere ettersom flere tech-selskaper noteres, og analytikere etterspør transparens rundt gjentakende inntekter.
Praktisk eksempel
La oss se på et fiktivt norsk SaaS-selskap, «NorskSaaS AS», som leverer et prosjektstyringsverktøy til små og mellomstore bedrifter. Selskapet har tre abonnementsnivåer: Basis (299 kr/mnd), Pro (599 kr/mnd) og Enterprise (1 499 kr/mnd). Per 1. januar 2025 har selskapet 1 200 kunder fordelt slik:
| Nivå | Antall kunder | Pris per mnd | MRR-bidrag |
|---|---|---|---|
| Basis | 600 | 299 kr | 179 400 kr |
| Pro | 400 | 599 kr | 239 600 kr |
| Enterprise | 200 | 1 499 kr | 299 800 kr |
| Totalt | 1 200 | 718 800 kr |
- New MRR: 50 nye kunder, anta at 30 velger Basis og 20 velger Pro. Det gir (30 × 299) + (20 × 599) = 8 970 + 11 980 = 20 950 kr.
- Expansion MRR: 20 oppgraderinger fra Pro (599 kr) til Enterprise (1 499 kr) = 20 × (1 499 – 599) = 20 × 900 = 18 000 kr.
- Churned MRR: 30 kunder slutter. Anta at 15 var Basis, 10 Pro og 5 Enterprise. Tapt MRR = (15 × 299) + (10 × 599) + (5 × 1 499) = 4 485 + 5 990 + 7 495 = 17 970 kr.
- Contraction MRR: Ingen nedgraderinger denne måneden.
For en investor som vurderer å kjøpe aksjer i NorskSaaS, ville en slik MRR-utvikling være et positivt signal. Man kunne også sammenligne med konkurrenter som f.eks. et annet norsk selskap med lavere MRR-vekst.
Fordeler og ulemper
Fordeler: MRR gir en klar og forutsigbar indikator på inntektsstrømmen, noe som gjør det lettere å budsjettere og planlegge investeringer. For investorer reduserer MRR usikkerheten knyttet til fremtidige inntekter, spesielt sammenlignet med engangssalgsmodeller. Metrikken gjør det også mulig å sammenligne selskaper på tvers av bransjer, forutsatt at de har abonnementsbaserte inntekter.
Videre kan MRR segmenteres for å identifisere hva som driver vekst. Hvis Expansion MRR er høy, betyr det at eksisterende kunder blir mer lønnsomme. Hvis New MRR er lav, kan det tyde på at markedsføringen ikke fungerer. Slik innsikt er gull verdt for både ledelse og aksjonærer.
Ulemper: MRR er ikke et regnskapsmessig mål og kan manipuleres ved å tilby lange kontrakter med forskuddsbetaling som omgjøres til månedlige ekvivalenter. Det tar heller ikke hensyn til betalingsmislighold eller kredittrisiko. En kunde kan stå i MRR-basen selv om den ikke har betalt på to måneder, noe som gir et for optimistisk bilde.
En annen svakhet er at MRR ikke sier noe om lønnsomhet. Et selskap kan ha høy MRR-vekst samtidig som det brenner penger på kundeanskaffelse. Derfor bør MRR alltid vurderes sammen med metrikker som Customer Acquisition Cost (CAC) og Lifetime Value (LTV).
For investorer er det også viktig å være oppmerksom på at ulike selskaper definerer MRR forskjellig. Noen inkluderer engangsinntekter eller set-up fees, noe som kan forvrenge sammenligninger. Sjekk alltid definisjonen i selskapets rapporter.
Vanlige misforståelser
En utbredt misforståelse er at MRR er det samme som omsetning. Det stemmer ikke. Omsetning inkluderer alle inntekter, inkludert engangssalg, mens MRR kun fanger opp den gjentakende delen. Et selskap kan ha høy omsetning et kvartal på grunn av mange engangskjøp, men lav MRR, noe som indikerer svak fremtidig inntjening.
En annen misforståelse er at MRR alltid skal vokse. I perioder med strategisk omstilling eller når et selskap faser ut gamle produkter, kan MRR falle midlertidig. Det er derfor viktig å forstå årsaken til endringen, ikke bare tallet i seg selv.
Mange tror også at MRR er uavhengig av kundetilfredshet. I virkeligheten er MRR og churn rate to sider av samme sak. Høy churn vil raskt spise opp veksten fra nye kunder. En sunn MRR-vekst krever derfor både god kundeanskaffelse og lavt frafall.
Til slutt forveksles MRR ofte med ARR (Annual Recurring Revenue). ARR er MRR ganget med 12, men for selskaper med lange kontrakter kan ARR være mer stabilt. MRR gir et mer detaljert bilde av kortsiktige svingninger, mens ARR er bedre for langsiktig verdsettelse.
Oppsummering
MRR er en av de viktigste metrikkene for investorer i abonnementsbaserte selskaper. Den gir et klart bilde av den gjentakende inntektsstrømmen og gjør det mulig å spore vekst på månedlig basis. For norske investorer som vurderer tech-aksjer på Oslo Børs eller utenlandske SaaS-selskaper, er forståelse av MRR avgjørende.
Metrikken har sine begrensninger – den sier ingenting om lønnsomhet eller kontantstrøm, og den kan defineres ulikt fra selskap til selskap. Derfor bør MRR alltid analyseres sammen med andre nøkkeltall som churn rate, CAC, LTV og brutto margin.
Ved å følge MRR-utviklingen over tid og forstå de underliggende komponentene (New, Expansion, Churned, Contraction), kan investorer få et forsprang i å vurdere om et selskap har en bærekraftig og skalerbar forretningsmodell. I en tid hvor flere og flere bedrifter går over til abonnementsmodeller, vil MRR fortsette å være en sentral indikator i finansanalyser.
Eksempel på MRR
Et norsk SaaS-selskap har 1 200 kunder med gjennomsnittlig månedspris på 599 kr. MRR = 1 200 × 599 = 718 800 kr. Etter en måned med 50 nye kunder, 30 churn og 20 oppgraderinger, øker MRR til 739 780 kr.
Grafer og nøkkelfakta
MRR-utvikling over seks måneder (fiktivt norsk SaaS-selskap)
Vis data
| MRR (NOK) | |
|---|---|
| August | 680000 |
| September | 695000 |
| Oktober | 710000 |
| November | 718800 |
| Desember | 725000 |
| Januar | 739780 |
FAQ
Hva er forskjellen på MRR og ARR?
MRR måler månedlig gjentakende inntekt, mens ARR (Annual Recurring Revenue) er MRR multiplisert med 12. ARR brukes ofte for langsiktig planlegging og verdsettelse, mens MRR gir et mer detaljert bilde av kortsiktige trender.
Kan MRR være negativ?
MRR i seg selv er alltid et positivt beløp, men veksten i MRR (netto ny MRR) kan være negativ hvis churn og nedgraderinger overstiger nye og utvidede abonnementer. Det indikerer at selskapet krymper.
Hvordan påvirker gratis prøveperioder MRR?
Kunder på gratis prøveperioder bidrar ikke til MRR før de konverterer til betalende abonnementer. Mange selskaper rapporterer derfor en egen metrikk for «konverteringsrate» for å vise hvor stor andel av prøvekunder som blir betalende.
Er MRR relevant for andre bransjer enn SaaS?
Ja, MRR kan brukes i alle bransjer med gjentakende betalinger, som strømmetjenester (Netflix, Viaplay), treningssentre, forsikring, medlemsklubber og til og med strømleverandører med månedlige avtaler.
Hvor ofte bør MRR rapporteres?
De fleste selskaper rapporterer MRR månedlig, men interne dashboards kan oppdateres ukentlig eller daglig. For børsnoterte selskaper er det vanlig å oppgi MRR-tall i kvartalsrapporter, ofte som en del av ledelsens gjennomgang.
Begrepet MRR er hentet fra engelsk 'Monthly Recurring Revenue'. I norsk sammenheng brukes ofte den engelske forkortelsen, men noen oversetter til 'månedlig gjentakende inntekt'. Metrikken er ikke regulert av norske regnskapsstandarder, men er utbredt i tech- og vekstselskaper.
Kommentarer
Tips: Forslag til forbedringer kan automatisk oppdatere artikkelen (kun svar på hovedtråd).
Ingen kommentarer ennå.